Tāpat kā iepriekšējos gados, arī šogad Olaines 2. vidusskola piedalījās makulatūras un bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”.
Ekopadomes dalībnieki organizēja vākšanas procesu skolā: vāca makulatūru (īpaši aktīvi bija skolēni no sākumskolas klasēm), nosvēra to, piefiksēja rezultātus un iepakoja kastēs.
Trešajā aprīlī notika izlietoto bateriju nodošana. Nodotais daudzums - 18,8.kg. Sešpadsmitajā aprīlī - makulatūras nodošana uz apstrādi Līgatnē. Nodotās makulatūras daudzums - 6 700 kg. Tas ir ļoti daudz. Pēc rezultātu apkopošanas pa gadiem, izrādās, ka esam sasnieguši skolas rekordu makulatūras vākšanā triju gadu laikā.
Gribam pateikt lielu paldies visiem, kas piedalījās konkursā: skolēniem, skolotājiem, vecākiem un Ekopadomes komandai!
24. maijā Tērvetē notiks Vides kampaņas “Tīrai Latvijai!” noslēguma svētki un Meža izziņas pasākums “Latvijas Meža dienas 2019”. Mūsu skolas visaktīvāko skolēnu un ekopadomes komandas pārstāvji piedalīsies šajā pasākumā. Mēs priecājamies par lielisko iespēju pavadīt laiku kopā ar šī pasākuma dalībniekiem un saskaņā ar dabu.
Ceram, ka nākamajā gadā arī jūs būsiet aktīvi makulatūras un bateriju vācēji, un gads visiem būs ražīgs! Uz tikšanos nākamajā gadā!
Šī gada mūsu skolas ekotēma ir “Ūdens”. Tādēļ ekopadome organizēja divas izstādes, kuras ir saistītas ar šo tēmu. Izstādēs piedalījās visas klases (no 1.kl-12.kl.).
Pirmā izstāde ir “Ūdens”. Ekopadomes locekļi katrai klasei izdalīja ūdens pilienu atveidojums A3 formātā. Katra klase izvēlējās vienu no piedāvātajām tēmām, kas bija saistītas ar ūdeni, un attēloja to ūdens pilienos. Pilienu veidošanai pievienojās arī mūsu skolas bibliotekāres: Daiga Raļļa un Nataļja Proščenko. Skolas trešajā stāvā mēs varam redzēt klašu kolektīvu izveidotos darbus un iepriecināt acis ar paveikto!
Otrās izstādes nosaukums ir “Ūdens stāvokļi dabā”. Tās veidošanā arī piedalījās visas klases. Katrai klasei bija jāatsūta vismaz divas paštaisītas fotogrāfijas par tematu „Ūdens”. No tām tika izveidota vizuāla prezentācija un vislabākie darbi tika izprintēti un izvietoti ekopadomes stendā - izstādē.
Liels paldies visiem klašu kolektīviem un audzinātājiem par radošu darbu!
No 22. līdz 24. februārim Valmierā notika Vides izglītības fonda organizētais Ekoskolu Ziemas forums. Ekoskolu Ziemas forums pulcēja vairāk nekā 200 dalībnieku no Latvijas Ekoskolām. No mūsu skolas forumā piedalījās ekopulciņa vadītāja Olga Vonoga un trīs 7.c .kl. skolnieces: Fiļipova Angelina, Lisenkova Darja un Trubača Daniela.
Šogad foruma devīze bija: līdzdarbība, atbildība, sadarbība! Pasākuma programmā bija iekļautas izglītojošas un interaktīvas vides nodarbības, kurās tika apskatīti dažādi aktuāli vides jautājumi.
Kopīgajos pasākumos runājām ne tikai par tādām globāli aktuālām tēmām kā klimata pārmaiņas un bioloģiskās daudzveidības samazināšanās, bet arī par komunikācijas un atbalsta resursiem. Daļu uzdevumu vadīja vides entuziasti un pieredzējuši Ekoskolu programmas jaunieši.
Semināra izglītojošā daļā dažādi praktiski, ikdienai pietuvināti temati palīdzēja dalībniekiem izprast nozīmīgus vides jautājumus. Tāpat pēc šīs daļas katrs dalībnieks izprata savas iespējas vides resursus izmantot ilgtspējīgi. Piemēram, nodarbības par zivju resursiem Baltijas jūrā, dabiskajām pļavām un uzturā lietojamiem pļavas augiem rosināja dalībniekus izzināt bioloģiskās daudzveidības vērtību gan katram individuāli, gan Baltijas reģiona un pasaules mērogā.
Nodarbību tēmas:
Zero Waste – beziepakojuma preču veikals
Esi draudzīgs videi un maciņam
Pļavas augi uz šķvīja
Prezentācija par vegānfestivālu
Zivju_resursi_Baltijas jūrā
Dabiskās pļavas, kā 50 indivīdiem sadzīvot vienā kvadrātmetrā
Meistardarbnīcās savukārt eksperti dalījās ar vērtīgiem padomiem, piemēram, videi draudzīgu ēdienu gatavošanā, vides komunikācijā un līderībā, kā arī citās tēmās.
Papildus tam dalībnieki piedalījās pieredzes apmaiņas sesijās, atraktīvos komandu uzdevumos un saliedēšanās aktivitātēs. Jaunieši piedalījās arī aizraujošā nakts trasē. Ziemas forums Valmierā aizsāka arī starptautiskās Ekoskolu programmas 25 gadu jubilejas svinības Latvijā.
Ēdināšana foruma laikā bija organizēta iespējami videi draudzīga – bez gaļas, bez zivīm. Lai iespējami samazinātu paša pasākuma ietekmi uz vidi, forumā netika izmantoti vienreizlietojamie trauki un tika uzmanīts, lai atkritumu daudzums būtu pēc iespējas mazāks. Forumā darbojās pārtikas patēriņa principi: ēst vietējo, bioloģisko un sezonālo ēdienu.
Foruma noslēgumā apmēram 200 jauniešu un pedagogu no Latvijas Ekoskolām devās klimata pārmaiņām veltītā demonstrācijā uz Valmieras centru ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību un aicināt ikvienu aktīvi iesaistīties klimata pārmaiņu mazināšanā. Zibakcijas vēstījums - “Mēs varam likt apstāties sev, bet klimata pārmaiņas neapstājas. Rīkosimies, mainīsim sevi, lai mazinātu klimata pārmaiņas!”
Demonstrācija tika organizēta, atsaucoties uz šobrīd Eiropā un visā pasaulē notiekošajiem skolu jauniešu protestiem ar pieprasījumu izvirzīt klimata pārmaiņu politiku kā prioritāti. Ar aicinājumu ikvienam aktīvi iesaistīties problēmas risināšanā šoreiz tika uzsvērts, ka arī mūsu ikdienas paradumu maiņa var būt grūdiens pretī svarīgām pārmaiņām.
Tāpat foruma laikā bija iespēja iegūt jaunu informāciju par aktuālāko Ekoskolu programmā un vides aizsardzības jautājumos.
Mēs ļoti labi pavadījām laiku!
EKO pulciņa vadītāja : Olga Vonoga
Ekopadomes vadītāja Olga Vonoga un ģeogrāfijas skolotāja Tatjana Zarecka sagatavoja informāciju par Ogres Vēstures un mākslas muzeju un par mājas siera ražotni “SierŠtelles”.
Uz ekskursiju tika aicināti skolēni no visām klasēm, kuras piedalījās dažādās skolas ekoprogrammas rīkotajās akcijās.
Kāpēc mēs izvelējamies tieši šīs vietas?
Ogres Vēstures un mākslas muzeja krājumu veido gandrīz 40 tūkstoši dažādu priekšmetu, kas savākti Ogres pilsētas un bijušā Ogres rajona teritorijā, un tie daudzpusīgi atspoguļo Ogres novada kultūrvēsturisko mantojumu no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām. Ogres novads atrodas pie Daugavas krastiem, kas ir noteicis novada vēsturisko, sociāli ekonomisko un kultūras attīstību. Šis aspekts sasaucas ar ekotēmu “Ūdens”, jo muzejā varējām iepazīties ar informāciju par pilsētas veidošanos starp divām upēm, vēlāk par Rīgas HES ūdenskrātuves izveidi un tās ietekmi uz Ogri. Savukārt tematiskās izstādes šajā muzejā tiek veltītas dažādiem vēstures notikumiem un norisēm, bet mākslas izstādēs sevi prezentē Latvijas un Ogres novada mākslinieki: gleznotāji, keramiķi, grafiķi, fotogrāfi un citi radošo profesiju pārstāvji.
Izstādē "Latviešu karavīrs. 1918-1940" eksponēti ar Latvijas armijas militāro vēsturi saistīti priekšmeti no Gunāra Rusiņa, Jāņa Vigupa un Vladimira Balašova privātkolekcijām – latviešu karavīru formas tērpi, apbalvojumi, krūšu nozīmes, medaļas un ordeņi (visu pakāpju Lāčplēša, Viestura un Triju Zvaigžņu ordeņi), diplomi, vimpeļi, fotogrāfijas, dokumenti, gleznas, kā arī karavīru personīgās lietas. Mums bija iespēja iepazīt ne tikai Latvijas bruņoto spēku vēsturi, bet arī atsevišķu latviešu karavīru dzīves stāstus un likteņus laikmetu griežos.
Ekspozīcija „Vasarnieki Ogrē” veltīta vienai no spožākajām un leģendārākajām lappusēm pilsētas vēsturē. Tā iepazīstināja ar atpūtas iespējām, vasarnieku izklaidēm un leģendām, kas apvij Ogres pilsētas kultūras un sabiedrisko dzīvi no 20. gadsimta sākuma līdz Otrajam pasaules karam. Ogres kā kūrortpilsētas dzīvesstāstu ekspozīcijā palīdzēja atklāt pārdomāta dokumentu un priekšmetu atlase, kā arī atraktīvs mākslinieciskais noformējums.
Sakarā ar ekoprogrammas tematu „Veselīgs dzīves veids” bija plānots apmeklēt Ogres sieru ražotni "SierŠtelle”. Mērķis: iepazīties ar garšīgas, dabīgas un kvalitatīvas Latvijas pārtikas (bez piedevām un krāsvielām) ražotni, kā arī popularizēt Latvijas vietējo produkciju. "SierŠtelles" sieri ir cēlušies no Ogres peldu kūrorta īpašajām siera receptēm savienojumā ar mūsdienu modernajām tehnoloģijām. Patlaban "SierŠtelles" sortimentu veido 31 dažādas garšas siers, piemēram, siers ar šoko pilieniņiem šokolādes glazūrā, ar valriekstiem un plūmēm, piparmētrām, olīvām vīnogu lapās, gailenēm, saulē kaltētiem tomātiem u.c. piedevām.
"SierŠtelles" ražotnē dienā pārstrādā 350-1000 litrus piena. Ražošanas apjoms dažu gadu laikā pieaudzis no 100 kilogramiem līdz 10 tonnām mēnesī, kas ražotnes apskati padara vēl jo interesantāku.
Skolēni uzzināja daudz noderīga par veselīgajiem piena produktiem un iepazina sieru pagatavošanas receptes. Akcijas „Latvijas simtgadei” ietvaros kompānija ir diversificējusi savu produktu klāstu. Ekskursijas dalībnieki varēja par to pārliecināties klātienē.
Novembrī Eko padomes dalībnieki rosināja skolēnus, vecākus, skolotājus un skolas darbiniekus vākt vecas nevajadzīgas mantas, rotaļlietas un dzīvnieku barību, lai palīdzētu patversmes «Ulubele» dzīvniekiem. 17. novembrī savākto dāvanu bija TIK daudz, ka bija ļoti grūti ievietot tās autobusā. Kad viss tika sakārtots un sakrauts, eko padomes pārstāvji kopā ar skolotāju Olgu Vonogu aizbrauca apciemot dzīvniekus.
Ir vienmēr grūti apciemot pamestus dzīvniekus patversmē.
Jekaterina Debese patversmē bija pirmo reizi. Viņa zināja, ka būs grūti, tomēr nevarēja iedomāties, ka būs TIK grūti. Aleksandra Kašina atzīmē, ka viņu tomēr iepriecina tas fakts, ka kaķiem un suņiem netrūkst barības, katram ir sava vietiņa, silta būda. Un tas ir lielākoties pateicoties dāvanām, kuras tiek ziedotas patversmei. Aleksandra uzskata, ka mūsu skola izdarīja labu darbu un veica lielu ieguldījumu ziedojumos. Patversmes darbinieki un dzīvnieki bija ļoti pateicīgi. Savukārt Lindu Noriņu brauciens uz dzīvnieku patversmi pārsteidza. Protams, Linda bija laimīga, ka ir iespēja palīdzēt šiem dzīvniekiem, bet bija ļoti skumja, ka cilvēki var tik vienkārši izmest savus mājdzīvniekus uz ielas un tik viegli viņus aizmirst. Darja Aleksejeva papildina, kamēr apkārt mums ir cilvēki, kuriem nav vienalga, kas notiek ar izmestajiem dzīvniekiem, var ticēt cilvēciskumam. Darja pamanīja, ka nebija neviena dalībnieka, kurš stāvētu bez emocijām. Visu sejās bija redzams, ka asaras ir ļoti tuvu, ka ir viela pārdomām. Mazā Alisa ir pārliecināta, ka katram bija vēlme paņemt visus dzīvniekus mājās un rūpēties par tiem. Juliāna Ivaņicka nolēma, ka noteikti pastrādās patversmē kā brīvprātīgā vasarā, kā arī nākotnē paņems dzīvnieku no patversmes. Daniela Trubača ir pārliecināta, ka jāsāk mantu vākšanas otrais posms, jo vēl ir daudz cilvēku, kuri no visas sirds vēlas palīdzēt atstātajiem dzīvniekiem. Polina Kovaļčuka piebilda, šie dzīvnieki noteikti atradīs savu draugu, savu saimnieku, viņiem ir nākotne.
Paldies visiem cilvēkiem, kuri palīdzēja savākt mantas un barību!
Eko padome noteikti atradīs iespēju vēlreiz vākt dāvanas.
Piedalieties visi, kuriem ir laba un atsaucīga sirds!
Olaines 2. vidusskolas Ekopadome Rīcības dienas ietvaros organizēja virkni aktivitāšu, kas saistītas ar plastmasas šķirošanas un utilizēšanas problēmām:
* Mazākajiem skolēniem tika mācīts, kā pareizi šķirot un izmest plastmasas atkritumus, tika demonstrēti dažādi utilizēšanas paņēmieni, tai skaitā arī plastmasas pudeles;
* Starpbrīžos sākumskolas skolēni varēja salikt puzles, kuras attēlo ekoloģiskās problēmas, kas saistītas ar plastmasu;
*Meistarklase “Pašu rokām darinātas somas”. Skolēni pārveidoja T-kreklus par iepirkuma maisiņiem. Tādā veidā tika aicināts ignorēt plastmasas maisiņus;
*Tika filmēts videoklips par plastmasu un tās utilizēšanu. Videoklips tika paradīts klases stundās un ievietots skolas mājas lapā un sociālajos tīklos; Videoklips:https://www.youtube.com/watch?v=5E5LsG5wI6U
*Bezmaksas tirdziņš ANDELE MANDELE. Pasākuma ideja - veidot bezmaksas tirdziņu, kurā apmainīties ar lietām, kas mājās ir nevajadzīgas, bet kādam noderīgas. Tas palīdzēja ietaupīt plastmasas maisiņu izmantojamību un katrai lietai piešķirt jaunu dzīvi. Jau tradicionāli Rīcības dienas ietvaros tika organizēta akcija “Palīdzēsim dzīvnieku patversmei “Ulubele!”. Akcijā piedalījās skolēni no 1. līdz 12. klasei un Olaines pilsētas iedzīvotāji. Tika savākta pārtika un vienmēr noderīgās segas, palagi, dvieļi.
Pateicoties Olaines novada pašvaldības piešķirtajam autobusam, 17. novembrī tiek plānots brauciens uz patversmi. Liels paldies visiem atbalstītājiem!
Ekoskolu Rīcības dienas ir plaša ikgadēja vides kampaņa Latvijā, kurā aicināta piedalīties ikviena Latvijas skola, lai kopīgiem spēkiem palīdzētu mainīt priekšstatus un paradumus veselākas vides vārdā. Šogad kampaņa notiks no 29. oktobra līdz 4. novembrim un vienos vairāk nekā 43 600 skolēnu un 5200 pedagogu.
Šogad Rīcības dienas ir veltītas Vides izglītības fondam un arī Eiropas Savienībā īpaši svarīgai tēmai – plastmasas piesārņojumam. Ievērojot, ka plastmasa ir arī būtisks Baltijas jūras piesārņojuma avots, kampaņas kopējā tēma ir “NĒ vienreizlietojamai plastmasai!”. Vairāk nekā 150 skolu ieplānojušas aktivitātes visas nedēļas garumā. Tiks rīkotas gan izglītojošas nodarbības, gan praktiskas darbnīcas ikdienā noderīgu ilgtspējīgu priekšmetu radīšanai, gan arī veiktas sociālas aptaujas un motivējošas akcijas videi draudzīgākiem ieradumiem.
“Septembrī mēs ar Ekoskolu palīdzību Piekrastes Tīrrades kampaņā savācām 750 maisus ar plastmasas atkritumiem, kas citādi būtu apdraudējuši Baltijas jūras ekosistēmu vēl simtiem gadu. Nesen arī uzzinājām, ka atbalstu guvis Eiropas Komisijas priekšlikums aizliegt vienreizlietojamu plastmasas priekšmetu apriti Eiropas Savienības tirgū, sākot ar 2021. gadu. Kamēr Eiropas Parlaments vēl panāk vienošanos ar dalībvalstīm, Ekoskolas sāk šo lielisko ideju īstenot dzīvē. Ticu, ka tieši izglītība, skolu un jauniešu aktīvisms ir spēcīgākais dzinulis pārmaiņām,” uzskata Daniels Trukšāns, Ekoskolu programmas koordinators Latvijā.
Ekoskolu Rīcības dienu kampaņa ir starptautiska iniciatīva, kurā Latvijas skolas piedalās jau septīto gadu, uzrunājot ne tikai skolu kolektīvus, bet arī ģimenes, vietējos iedzīvotājus un pašvaldības. Rīcības dienu noslēgumā notiks konkurss skolām. Veiksmīgāko un radošāko iniciatīvu autori, kā arī aktīvākie kampaņas popularizētāji saņems balvas no Ekoskolu Rīcības dienu atbalstītājiem. Šogad mūsu draugu pulkā ir Vides izglītības fonda pastāvīgais atbalstītājs, zīmola LUCART pārstāvis Latvijā SIA NMS Riga, Liepājas teātris, Ventspils Olimpiskais centrs, Jaunais Rīgas teātris, Valmieras drāmas teātris, Latvijas Leļļu teātris, Laboratorium, slēpošanas un atpūtas parks “Ozolkalns”, Sigulda Adventures, Purenn, un izklaides parks "Avārijas brigāde".
Šeit pieejamajā kartē pievienotas plānoto pasākumu anotācijas –
http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolu-r-c-bas-dienas
Vides izglītības fonda īstenotajā Ekoskolu programmā šobrīd piedalās vairāk nekā 200 izglītības iestāžu, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes, skolas un augstskolas. Ekoskolu programma pasaulē darbojas 67 valstīs un tajā iesaistījušās 51 000 skolas. Ikviena skola var brīvprātīgi pievienoties Ekoskolu saimei, veicot videi un ilgtspējīgas principiem atbilstošas rīcības.
Ekoskolas
http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolas
http://www.draugiem.lv/ekoskolas/
Informāciju sagatavoja Ilze Rušmane, ilze.rusmane@videsfonds.lv
Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšāns, daniels.truksans@videsfonds.lv
Vides izglītības fonds (VIF) ir pasaules vadošās vides izglītības un neatkarīgās tūrisma ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education(FEE International) pārstāvis. Latvijā VIF nodrošina visu starptautisko FEE programmu - Zilais karogs, Zaļā atslēga, Ekoskolas, Jaunie vides reportieri, Izzini mežu - īstenošanu vai pārraudzību.
Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds projekta “FEE International programmu īstenošana Latvijā 2018.gadā" ietvaros.
Cienījamie vecāki un skolēni!
Mūsu skolas ekopadome tradicionāli organizē akciju "Palīdzība dzīvnieku patversmei "Ulubele".
Akcijas norises laiks 4. oktobris - 15. novembris.
Visskaistākais, lielākais, ko Jūs varat izdarīt – pārdomāti un atbildīgi sniegt īstas mājas un mīlestību kādam no patversmes dzīvniekiem.
Jums ir iespēja palīdzēt patversmes dzīvniekiem, savācot nepieciešamās mantas:
- dzīvnieku pārtiku;
- pavadas;
- kakla siksniņas;
- bļodas;
- rotaļlietas;
- segas;
- palagus;
- dvieļus;
- u.c. dabīga materiāla izstrādājumus.
Ticiet, dzīvnieki to pratīs novērtēt. Lielo un apaļo acu pārī pazudīs skumjas, tās sekos katram Tavam solītim un mēģinās nolasīt katru vēlēšanos.
Uz kurieni atnest? - 112. kab. (Olga Vonoga)
317. kab. (Tatjana Zarecka)
Ar cieņu, Ekopadome
Sestdien, 29. septembrī, ekopadomes dalībnieki piedalījās mūsu Baltijas jūras piekrastes tīrīšanā. Neskatoties uz diezgan sliktajiem laika apstākļiem, jūras piekraste un pludmale tika ļoti rūpīgi sakopta. Darbs nebija viegls, bet kopumā jautrs. Kampaņas dalībnieki atrada ļoti neparastas un interesantas lietas.
Sakopšanas kampaņas laikā ekopadomes locekļi tuvāk iepazina viens otru, un ir tāda cerība, ka turpmāk darbs ekopadomē veiksies atraktīvi un nepiespiesti.
Latvijai 29. septembrī tika uzdāvināta tīra Jūrmalas un Rīgas piekraste.
2018. gada 28. septembrī skolas ekopadome kopā ar vadītāju Olgu Vonogu piedalījās Latvijas valsts mēroga pasākumā “Zinātnieku nakts”. Šajā dienā, sākot no 18:00 līdz 23:00, mācību iestādes piedāvāja skolēniem, kā arī skolotājiem un interesentiem, ieraudzīt un uzzināt kaut ko jaunu dažu zinātņu jomās.
Skolas ekopadome apmeklēja Latvijas Universitātes dabas māju, kurā atrodas bioloģijas, ķīmijas un ģeogrāfijas fakultātes. Visiem bija piedāvāts apskatīt izstādes un lekcijas, kuras organizēja Dabas mājas fakultātes, kā arī Filozofijas, Kultūras un Socioloģijas fakultātes studenti.
Katrā stāvā (kopumā 8) bija organizēti pasākumi: 4. stāvā bija piedāvāts piedalīties ķīmijas eksperimentos, 2. stāvā filozofijas un socioloģijas fakultātes pārstāvji sagatavoja dažādas spēles un filmas par Latvijas kultūru un 5. stāvā viena no interesantākajām bioloģijas fakultātes nodarbībām bija iepazīšanās ar retiem kukaiņu pārstāvjiem.
Visa vakara laikā dalībniekiem piedāvāja garšīgu ēdienu: miežu putru ar gaļu, Latvijas maizi, dzērveņu ievārījumu un Latvijā izgatavotas sausās brokastis, kā arī bija iespējams piedalīties dažādos konkursos un saņemt par to balvas.
“Es braucu uz šo pasākumu pirmoreiz, un nenožēloju. Bija ļoti interesanti un lietderīgi. Īpaši man patika kukaiņi. Šī pasākuma programma bija ļoti dažāda, un ikviens varēja atrast kaut ko interesantu sev” (Jekaterina Debese, 10.a)
“Zinātnieku naktī bija lieliski! Eksperimenti, kurus mums parādīja, bija tiešām interesanti un skaisti! Brīnišķīgs iespaids!” (Valērija Trofimova, 5.d)
“Ar katru gadu viss ir labāk, un apmeklēt Zinātnieku nakti ar mūsu ekopadomi vispār ir superīgi! Šajā pasākumā zinātnieki bija ne tikai ķīmiķi, biologi, kurus mēs esam pieraduši redzēt, bet arī sociologi, filozofi, un tas ir patīkami. Pats es saņēmu interesantu grāmatu dāvanā, pateicoties tādam faktam, ka Zinātnieku nakts ir ne tikai novērošana, bet arī komunikācija ar dalībniekiem.” (Vladislavs Glazkins, 11.a)
2018. gada 14. septembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika ikgadējais Ekoskolu apbalvošanas pasākums.
Šo pasākumu apmeklēja mūsu skolas Eko pulciņa vadītāja skolotāja O. Vonoga kopā ar pulciņa dalībniekiem A. Maslovsku, A. Minčonoku, D.Trusiju un A. Buglaku.
Lai varētu veiksmīgi piedalīties pasākumā, dalībniekiem bija jāizpilda divi radoši uzdevumi pasākuma otrajai daļai. Katra izglītības iestāde saņēma kādas valsts nosaukumu. Uzdevums: uzzīmēt dotās valsts karogu uz A3 lapas, lapas otrajā pusē uzrakstīt skolas nosaukumu, datumu un sveicienu angļu valodā. Otrs uzdevums arī bija interesants un neparasts. Dalībniekiem no A5 lapas bija jāizgriež zemeslode. Vienā tās pusē bija jāuzzīmē kādā pasaulē vēlos dzīvot pēc 10 gadiem, otrā pusē – ko es daru, lai tā būtu.
Pēc apbalvošanas, izmantojot karogu, kurš tika uzzīmēts mājās, mūsu skolas pārstāvji tikās ar organizācijas Foundation for Environmental Education delegātu no Singapūras. Tā bija ļoti patīkama sieviete, kuru sauca Četra. Viņa pastāstīja, ka Singapūrā ir tikai 80 ekoskolu un ka šobrīd viņa strādā WWF. Četrai bija ļoti interesanti uzzināt par Latvijas dabu, kultūru, kā arī par mūsu skolu. Izmantojot situāciju, Singapūras delegāte tika uzaicināta nākamgad apmeklēt un iepazīties ar Olaini. Pēc sarunām visi kopīgi nofotografējās.
Dalība Ekoskolu apbalvošanas pasākumā bija ļoti vērtīga, jo mums tika dota laba iespēja iepazīties ar jauniem cilvēkiem, apmainīties ar savu pieredzi, kā arī patrenēties runāt angļu valodā. Pasākuma noslēgumā mēs aizgājām uz AB dambi, kur katram bija iespēja paturēt laika kapsulu, kura bija līdzīga zemeslodei, un ielikt tur savu zīmējumu. Viss pasākums pagāja ļoti draudzīgā atmosfērā, un visas dienas garumā bija dzirdamas sarunas par kopīgajiem pasākumiem starp dažādām skolam.
Šogad vasaras forums notika Ventspils Pārventas pamatskolā no 15. – 18. augustam. Uz forumu bija iespēja nokļūt ar bezmaksas autobusu no Rīgas.
Pirms pasākuma dalībniekiem bija jāizvēlas nodarbības, ko viņi vēlas apmeklēt.
15. augustā mēs, Olaines 2. vidusskolas skolēni, atbraucām uz forumu Ventspils Pārventas pamatskolā. Mūs sadalīja komandās. Visa foruma laikā mēs strādājām ar mūsu grupas dalībniekiem no Rīgas Rīnūžu vidusskolas, Rīgas Ostvalda vidusskolas un Ventspils Pārventas pamatskolas.
Pirmā diena bija iepazīšanās diena. Mēs spēlējām spēles, kuras mums palīdzēja iepazīties ne tikai ar komandas biedriem, bet arī ar visiem foruma dalībniekiem. Mēs labi pavadījām laiku, un jau vēlu vakarā mēs devāmies uz vakara uzdevumu pildīšanu. Tie bija uzdevumi uzticības pārbaudīšanai.
Otrajā dienā mēs sākām strādāt. No plkst. 11.00 līdz plkst. 13.00 notika nodarbību 1.daļa un no plkst. 14.00 līdz plkst. 16.00 notika nodarbību 2.daļa. Pēc lekcijām mēs devāmies uz savu klasi, lai izplānotu pirmo grupas uzdevumu. Mūsu uzdevums bija izdomāt saukli, kas rosinās cilvēkus vairāk braukt ar velosipēdiem. Vakarā mēs devāmies uz jūru. Tur mūs gaidīja nakts trase, kur mēs kļuvām par draudzīgu komandu.
Trešo dienu mēs sākām ar nodarbībām no plkst. 10.30 līdz plkst. 13.00. Pēc nodarbībām mēs devāmies pārgājienā uz jūru. Mūsu uzdevums bija uzfilmēt video par jūras piesārņojumu. Tas mums lieliski izdevās. Lai izveidotu gala prezentāciju, mums bija nepieciešams sadalīties 4 grupās.
- Pasākumu plānošana (Vides izglītības fonds)
- Video veidošana (Ventspils Jauniešu dome)
- Publiskā runa (Vides izglītības fonds)
- Plakātu darbnīca (Vides izglītības fonds)
Šo dienu mēs pabeidzām ar foršu ballīti.
Ceturtajā dienā mēs prezentējām veikto darbu. Pēc tam mēs apmeklējām Kurzemes Democentru, kur mēs daudz uzzinājām par vides piesārņojumu. Vakarā mēs atgriezāmies Rīgā.
Secinājumi:
- Mēs iepazināmies ar jauniem cilvēkiem.
- Ieguvām jaunas zināšanas , apmeklējot nodarbības.
- Strādājām komandā.
- Labi pavadījām laiku.
Pasākums notika Ventspils Pārventas pamatskolā un pulcēja vairāk nekā 250 dalībnieku. Forumam bija 2 daļas: no 13. līdz 15. augustam Ventspilī pulcējās Ekoskolu pedagogi, savukārt no 15. līdz 18. augustam – jaunieši. No mūsu skolas forumā piedalījās 2 skolotājas: Olga Vonoga un Irina Macanova un četri 11.kl skolēni: Kirils Rate, Vladislavs Glazkins, Linda Noriņa, un Emīlija Girucka.
Šogad foruma centrālās tēmas bija: dabas daudzveidība, klimats, āra izglītība, jūra un piekrastes piesārņojums, kā arī jauniešu aktivitāte un līdzdalība.
Ekoskolu Vasaras forums ir vides izglītības pasākums. Visiem dalībniekiem bija iespēja apmeklēt trīs nodarbības un divas radošas un izzinošas darbnīcas. Nodarbības notika gan klases telpās, gan aktu zālē, gan skolas apkārtnē. Vienlaikus forums bija arī iepazīšanās un saliedēšanās pasākums, veicinot Latvijas izglītības iestāžu sadarbību.
Tika piedāvāti atraktīvi uzdevumi Ventspils iepazīšanai. Dienas gaitā rezultāti tika apkopoti un uzvarētāji apbalvoti.
Mēs apmeklējām divas radošās darbnīcas. Vienā - Plakātu veidošana pasākumiem- padomi ātrai un ērtai plakātu sagatavošanai elektroniskajā vidē. (www.canva. com)
Otra-Videi draudzīgā gatavošana –Ieguvām dažas idejas videi draudzīgām receptēm. Mēs gatavojām veganu kotletes.
Ēdināšana foruma laikā bija organizēta iespējami videi draudzīga – bez gaļas, bez zivs. Lai iespējami samazinātu paša pasākuma ietekmi uz vidi, forumā netika izmantoti vienreizlietojamie trauki un tika uzmanīts, lai atkritumu daudzums būtu pēc iespējas mazāks. Forumā darbojās atbildīga pārtikas patēriņa principi: ēst vietējo, bioloģisko un sezonālo ēdienu. Tādu, kas ir draudzīgs tev un dabai.
Mēs piedalījāmies arī nakts pārgājienā, kura garums bija 7 km uz jūru. Pludmalē bija dažādas sporta aktivitātes. Protams, bija iespēja arī peldēties.
Noslēgumā foruma dalībnieki apmeklēja Kurzemes Democentru, kur interaktīvās ekspozīcijās iepazinās ar dabas zinātnēm saistītiem jautājumiem.
Foruma laikā notika arī publisks atkritumu monitoringa pasākums Staldzenes pludmalē, kas veltīts Latvijas simtgades pasākumam – iniciatīvai “Piekrastes Tīrrade”. Monitoringa laikā dalībnieki uzskaitīja atkritumu daudzumu piekrastē. Tāpat foruma laikā bija iespēja iegūt jaunu informāciju par aktuālāko Ekoskolu programmā un vides aizsardzības jautājumos.
Mēs ļoti labi pavadījām laiku!
Pārlūkojot vietni, Tu akceptē nepieciešamo sīkfailu lietošanu. Tu vari akceptēt arī citu sīkfailu lietošanu.