Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” ir mācību procesa sastāvdaļa, kas papildina skolā notiekošās mācību un audzināšanas aktivitātes un nodrošina skolēniem valsts apmaksātu iespēju regulāri (divas reizes gadā) iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, tā attīstot kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, mazinot sociālo nevienlīdzību un spēcinot lepnumu par savu valsti un tās cilvēkiem.
Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” mērķis ir dot iespēju Latvijas skolēniem iepazīt Latvijas mākslas un kultūras norises, sasaistot tās ar mācību un audzināšanas darbu, stiprinot jaunās paaudzes pilsoniskuma un valstiskās piederības apziņu.
Programmā “Latvijas skolas soma” ietvertās kultūras jomas: mūzika, teātris, deja, cirks, vizuālā māksla, kino, arhitektūra, dizains, materiālais un nemateriālais kultūras mantojums, literatūra, grāmatniecība.
2021. gada 29. aprīlī 1.b klases skolēniem bija iespēja baudīt mūsdienīgo latviešu mākslu. Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros skolēni skatījās tiešsaistē Latvijas Leļļu teātra izrādi “Īkstīte”.
H.K. Andersena pasakas sižets katram no mums ir labi zināms. Īpašu noskaņojumu pasakai piešķīra skaistās un izteiksmīgās lelles.
Skolēnu vecāki atzīst, ka šis ir labs veids paplašināt skolēnu vaļasprieka iespējas attālināto mācību laikā.
Izrāde lika aizdomāties par dzīves vērtībām. Par to, ka skaistums ir ļoti trausls. Labi, ka Īkstītei ir kāds īpašs draugs, kurš visdrūmākajā brīdī nepamet viņu nelaimē. Pasaka ļauj ticēt un cerēt, ka būs labāka nākotne, palīdz audzināt skolēnos labsirdību un atsaucību, kā arī māca nepalikt vienaldzīgiem pret citu cilvēku nelaimēm!
Liels paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” un Latvijas Leļļu teātrim par nodarbības laikā gūtajām pozitīvajām emocijām.
2021. gada 23.aprīlī iniciatīvas "Latvijas skolas soma" ietvaros 3.a un 3.b klašu skolēniem bija iespēja noskatīties cirka izrādes "Panto cirks" video.
Pēc izrādes skolēniem tika piedāvāta nodarbība, kurā dalībnieki iepazinās ar atsevišķām cirka disciplīnām un cirka māksliniekiem nepieciešamajām fiziskajām prasmēm. Tajā tika parādīta māka žonglēt, spēja noturēt līdzsvaru un koncentrēties, veiklība, iemaņas aktiermeistarībā, kā arī prasme sadarboties.
Pēc aktivitātes klašu audzinātāji apkopoja skolēnu atsauksmes par redzēto cirka izrādes video, kā arī redzēto sasaistīja ar reālo dzīvi un mācību disciplīnām (sports, vizuāla māksla, sociālās zinības, valodas).
Skolēnu atsauksmes par izrādi “Panto cirks”:
- Neparasts cirks!
- Ir daudz jātrenējas, jāmācās, jāstrādā.
- Ļoti dīvaini – cilvēks – gumija!
- Triks ar bumbu. Kā to var izdarīt?
- Paldies māksliniekiem Alīnai, Dmitrijam un Valerijam.
- Šādu cirku skatos pirmo reizi. Patika mākslinieka lokanība un viņa prasme žonglēt. Mūsu acu optiskais māns.
- Mēģināju pats izpildīt šos interesantos vingrinājumus.
- Video ir ļoti interesants. Bieži likās, ka aktieri tiešām tur neredzamus priekšmetus. Arī lokanības triki ir iespaidīgi!
- Neparasta izrāde. Nekad tādu neesmu skatījies. Diezgan grūti bija kaut ko saprast, bet nebija pavisam nesaprotami. Dažreiz pat brīnījos, kā mākslinieki varēja tā saliekties un iesprausties mazā kastē vai parādīt kaut ko bez vārdiem.
Esam ļoti priecīgi, ka atkal varam baudīt "Latvijas skolas somas" pasākumus!
Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 4.a un 4.b klašu skolēni un viņu vecāki 2021. gada 22. aprīlī noskatījās digitālo cirka izrādi “Alise Brīnumzemē”.
Iluzionisti Dace un Enriko Pecolli nes Latvijas vārdu pasaulē. Viņu jaunākās izrādes tapšanā piedalījušies izcili Latvijas mākslinieki, t.sk., oriģinālus tērpus radījusi Elita Patmalniece, izrādes veidošanā iesaistījusies deju grupas “Buras” horeogrāfe Dace Jonele, Latvijas Nacionālā teātra butafori un galdnieki, Dailes teātra kostīmu šuvēji un parūku meistari, skatuves apavu meistari no Rīgas apavu uzņēmuma “Elegants”.
Skolēni nokļuva brīnumainajā cirka pasaulē, kurā bija iespēja sastapties ar iluzionistu Pecolli krāšņo izrādi, kas pārsteidza skatītājus ar aizraujošiem priekšnesumiem. Izrāde bagāta ar specefektiem, iluzionisma mākslu, neparastām dekorācijām un jautriem muzikāliem mirkļiem.
Skolēniem izrāde šķita interesanta, saistoša un atbilstoša viņu vecumam. Bērniem īpaši patika akrobātu uzstāšanās. Klases stundas laikā skolēni apmainījās ar iespaidiem:
- Man patika maģijas triki!
- Fantastiska izrāde!
- Ļoti interesanti bija, kad Alise kļuva liela un izlīda no mājas.
- Būtu interesantāk to visu redzēt klātienē.
- Gribētu kļūt par Alisi, jo patika, kā viņa griežas uz lielā riņķa.
- Redzēju, kā veidojas burbuļi. Tos pūta Zaķis.
- Izrādē bija gaisa akrobāti un citi brīnumi.
- Ļoti skaists izrādes noformējums, krāšņi tērpi.
Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par piedzīvotajām pozitīvajām emocijām!
2021. gada 8. un 16. aprīlī Laboratorium.lv birojs piedāvāja 5.a, c, 6.a,b,c un 8.b klašu skolēniem tiešsaistes nodarbību “Zinātnes un mākslas krustpunkti” programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros.
Interaktīvā nodarbībā skolēni uzzināja, kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes.
Par pamatu ņemot Latvijas filmu “Dvēseļu putenis”, tika rādīts, kas nepieciešams, lai radītu ticamus efektus un pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos notikumus. Skolēni uzzināja, kā gatavo mākslīgās asinis, speciālus degošos šķidrumus, kā dažādu darbību veikšanai trenējas kaskadieri utt. Tas viss nebūtu īstenojams bez ļoti precīziem aprēķiniem un specifiskām zināšanām. Ieskatījās aizkulisēs, lai saprastu, kā rodas īstā māksla.
Skolēnu atsauksmes:
- Uzzināju, kā var izmantot dažādas vielas, kuras var arī iegādāties ikdienā, lai uztaisītu mākslīgas asinis, sniegu.
- Stunda man iepatikās, jo bija neparasta un interesanta. Uzzināju faktus par filmu "Dvēseļu putenis". Interesanti bija uzzināt, kā veido mākslīgas asinis, ka arī līdz šīm brīdim biju pārliecināts, ka filmās izmanto īsto sniegu un filmē ziemā. Arī uzzināju jaunu par grimu, un kā to var izgatavot mājās.
- Uzzināju to, ka specefektus mājas apstākļos īstenībā ir ļoti viegli un elementāri sataisīt, jo nekad nebiju domājusi, ka tas vispār ir iespējams.
- Uzzināju, ka teātris un māksla ir saistīts ar zinātni.
- Filmās, lai imitētu sniegu, izmanto smalki sagrieztu papīru. Lai uztaisītu mākslīgās asinis, izmanto kartupeļu cieti.
- Specefektiem filmas noskaņas radīšanā ir liela nozīme. To kvalitatīvai izpildei nepieciešami zinoši speciālisti, lai rezultāti būtu ticami un droši.
Paldies “Laboratorium” vadošajam pasniedzējam un nodarbības vadītājam Mārtiņam Gulbim par aizraujošo stāstījumu un eksperimentiem!
Projekta “Skolas soma” ietvaros 3.a un 4.b klašu skolēni kopā ar skolotājiem šā gada 2.oktobrī devās uz Rīgu apmeklēt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu.
Latvijas Ugunsdzēsības muzejs atrodas Rīgā, Hanzas ielā 5, pēc arhitekta Reinholda Georga Šmēlinga projekta 1910.gadā būvētajā jūgendstila ēkā.
Muzejs tika atklāts 1978.gadā. Ekskursantus sagaidīja ļoti laipni muzeja darbinieki. Ceļojums pa muzeju sākās ar muzeja ekspozīcijas iepazīšanos, ar Latvijas ugunsdzēsības vēsturi no 19.gadsimta vidus līdz mūsdienām.
Pirmā stāva vēstures zālēs eksponēti 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta sākuma ugunsdzēsēju formas tērpi, ķiveres, darbarīki, apbalvojumi, rokas un mehāniskie sūkņi, kā arī ugunsdzēsēju automobilis „Chevrolet Six”. Katram no ekskursijas dalībniekiem tika dota iespēja piemērīt glābēja tērpu un izmēģināt glābēja aprīkojumu.
Muzejā ir izveidota arī Slavas zāle, kurā glabājas, dienesta pienākumus pildot, bojā gājušo ugunsdzēsēju vārdi, apbalvoto ugunsdzēsēju saraksti, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Latvijas Ugunsdzēsības muzeja karogi.
Ceļojums noslēdzās ar viktorīnu un dokumentālo videomateriālu noskatīšanos.
Iesakām visiem apmeklēt šo muzeju, jo gides stāstījums ir ļoti saistošs, muzeja eksponāti- interesanti, bet mācību filmas par ugunsdrošību - pamācošas.
2019. gada 2.oktobrī iniciatīvas “Latvijas skolas soma" ietvaros 4.c un 7.b klases skolēni kopā ar skolotājām devās kopīgā braucienā uz Tērveti.
Brauciena galamērķis bija lepnā 12.gs. Tērvetes koka pils, kur gida pavadībā tika apskatīta ekspozīcija par zemgaļu materiālo kultūru - rotas, apģērbi, ieroči, sadzīves priekšmeti un mēbeles. Skolēni uzzināja pārsteidzošus faktus par seno zemgaļu sadzīvi, apskatīja un piemērīja ne tikai rotas un ieročus, bet arī dažu labu moku rīku.
Ekskursijas noslēgums skolēniem bija īsts gandarījums – viņiem bija iespēja brīvi izkustēties, dodoties pastaigā pa Tērvetes dabas parku, kāpt kalnā, vērot dabas skaistumu rudens sākumā.
Izmantojot „Latvijas skolas somas” piedāvājumu, 2019.gada 2.oktobrī 5.b un 9.b klašu skolēni devās ekskursijā uz Jūrmalu un apmeklēja Raiņa un Aspazijas vasarnīcu-muzeju. Aptuveni septiņu kilometru garajā pārgājienā, orientējoties pēc kartes, skolēni nonāca pie Pēperkoku namiņa, kurā dzejnieki pavada pirmo mīlestības pilno vasaru. Šeit gids pastāstīja par rakstniekiem un piedāvāja skolēniem veikt uzdevumus.
Tālāk ceļš veda pie dzejnieku pašu celtās Jaundubultu vasarnīcas, kur Rainis rakstīja lugu „ Uguns un nakts”. Tika apmeklēta arī Raiņa iemīļotā radīšanas vieta – Raiņa priedes. Pie katra objekta tika sniegts īss stāstījums, kas ļāva iztēloties tā laika atmosfēru un izzināt būtiskākos notikumus dzejnieku dzīvē. Pārgājiens noslēdzās Raiņa un Aspazijas vasarnīcā ar muzeja apskati.
Muzejs ir atjaunots un no 2016. gada pieejams apmeklētājiem jaunā, dizainiski mūsdienīgā, jauniešus uzrunājošā veidolā. Šajā vietā mūsu tautas dižgari - Rainis un Aspazija dzīvoja no 1927.gada. Muzeja memoriālajā daļā var aplūkot Raiņa un Aspazijas sadzīvisko pieticību un vienkāršību gan telpu iekārtojumā, gan interjera priekšmetos, savukārt, ekspozīcija „Es un Tu” ataino viņu literāro un personisko savienību, kas ilga 30 gadus.
2019.gada 2.oktobrī 5.c un 5.a klašu skolēni devās ekskursijā uz Salaspils Nacionālo botānisko dārzu.
Ekskursijas pirmajā daļā skolēni gida pavadībā iepazinās ar Botāniskā dārza mērenā un subtropu klimata skujkoku kolekciju un oranžērijā augošo augu daudzveidību.
Savukārt, otrajā daļā notika orientēšanās spēle “Brālis kadiķis, māsa egle un citi radinieki”. Skolēni strādāja komandās, orientējoties pēc kartes, veica dažādus uzdevumus. Viņi apguva prasmi strādāt komandā un orientēties, izmantojot karti, veidoja izpratni par augu etiķešu saturu, prasmi gūt informāciju, pilnveidoja izpratni par jēdzieniem “suga” un “šķirne”. Spēle bija ļoti aizraujoša!
2019.gada 2.oktobrī 6.a klases skolēni devās ekskursijā uz Rīgas skolu muzeju.
Muzejā ir iespēja iepazīt skolas dzīvi 8 gadsimtu garumā. Skolēniem bija iespēja aplūkot piecās ekspozīciju zālēs izvietotu Rīgas skolu vēsturi no 13.gadsimta līdz mūsdienām.
„Galvas gabalu iekalšana” Domskolas klasē, glītrakstīšana uz šīfera tāfelītes „Cara laika” klasē, sarežģītais skolēna ceļš caur vairāku varu un režīmu skolai 20. gadsimtā – tas ir tikai neliels ieskats šodienas muzeja darbā. Ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja iejusties skolēna lomā gan viduslaiku, gan Krievijas impērijas laika, gan padomju laika mācību stundā.
Muzeja darbinieki regulāri veido un nodod skatītāju vērtējumam daudzas izstādes. Rīgas skolu muzejs tiek pilnveidots, kļūst modernāks. Rīga skolu muzejs – vēl tiek celts, un tā krājumus var bagātināt ikviens.
2019.gadā 2.oktobrī 6.c un 8.b klašu skolēni devās uz Rojas Jūras zvejniecības muzeju.
Muzeja interaktīvā ekspozīcija aizveda ceļojumā dažādos vēstures laika posmos, iepazīstinot ar burinieku būves laikmetu, kuģotāju dzimtām, burinieku būves tradīcijām un Krišjāņa Valdemāra devumu Latvijai un Rojas novadam, izzinot zvejnieka aroda sūrumu un zvejnieka kolhoza “Banga” uzvaras gājienu padomju okupācijas gados. Un vēl,- kas ir Latvijas zelts? Par šo visu un vēl daudz ko citu skolēni uzzināja Rojas muzejā.
Rojas muzeja āra ekspozīcija piedāvāja apskatīt zvejas laivas, enkurus, zivju konservu aizvākojamo mašīnu. Interaktīvajā āra stendā skolēniem bija iespēja iepazīties ar ekskursijas maršrutu pa vēsturisko Roju un izvēlēties vienu pastaigai.
2019.gada 2.oktobrī 7.a un 8.a klašu skolēni devās ekskursijā uz Cēsīm. Ekskursijas mērķis - apskatīt vecpilsētu.
Jauko pastaigu pa Cēsu vecpilsētu vadīja 8. klases skolēni. Tā iesākās pie Cēsu pils. Pastaigas laikā skolēni uzzināja interesantas lietas par bruņinieku laikiem, uzzināja, ka Cēsis ir Latvijas karoga dzimtene. 11. gadsimtā Cēsīs ieradās vendi, kuri apmetās Riekstu kalnā, kur uzbūvēja koka pili aizsardzības nolūkiem. To vācu krustneši sauca vendu vārdā- par Vendeni. Tā skolēni uzzināja, kāpēc ir dzeramais ūdens ar šādu nosaukumu. Skolēni izbaudīja mazpilsētas šarmu, kā arī apskatīja pilsētas parkus un baznīcas.
Pastaigas beigās devās apskatīt vīru, kurš stāv ūdenī, un šajā ezeriņā peldēja tāds retums- divi melnie gulbji, kurus var sastapt tikai Cēsīs un Gulbenē.
2019.gada 2.oktobrī 3.b un 3.c klases devās ekskursijā uz Doles salu, kur apmeklēja Daugavas muzeju. Muzeja darbinieki iepazīstināja skolēnus ar Latvijas vēstures notikumiem un iedzīvotāju kultūru, kuri dzīvoja pie Daugavas. Muzejs ir iekārtots tā, lai varētu izzināt un apskatīt materiālus interaktīvi. Pēc tam visi skolēni tika sadalīti komandās un devās izpētīt un iepazīt muzeja teritoriju, izpildot arī uzdevumus. Varēja redzēt, ka skolēniem bija ļoti interesanti meklēt atbildes, sadarbojoties komandā.
2019. gada 2.oktobrī Olaines 2.vidusskolā viesojās laikmetīgās dejas kompānija “Ārā”, ar izrādi „3D par telefoniem”, ko iestudējusi Latvijā pazīstama horeogrāfe Olga Žitluhina. Izrādi klātienē piedzīvoja 9.a, 9.c, 10.a, 11.a un 12.a klases skolēni.
Izrāde ir unikāla ar to, ka ir maksimāli atslogota no visa liekā – skatuves vietā klase telpa, nav īpašu tērpu. Dejas kompānijas jaunieši (trīs cilvēku sastāvā), izmantojot laikmetīgās dejas elementus, stāstīja par to, ka mūsdienu pasaulē telefons ir katram un to var viegli nopirkt. Tika uzsvērts arī tas, ka telefons nav prasīgs – tam nav nepieciešama emocionālā piesaiste, nav nekādas atbildības, ja nu vienīgi “jāpabaro” baterija. Tomēr tas atņem visu mūsu brīvo laiku – brutāli, bet vienlaikus tik nemanāmi. Mākslinieki šo aktuālo problēmu pauda caur deju, kustību, zīmīgiem tekstiem, atslēgas vārdiem uz tāfeles.
Izrādes beigās skolēni iesaistījās sarunā par mobilā telefona ietekmi uz personībām un sabiedrību. Izrāde lika aizdomāties, vai saziņa telefonā spēj pilnvērtīgi aizstāt cilvēciskās attiecības.
Pasākums bija ļoti atraktīvs, mūsdienīgs, skolēnus uzrunājošs. Rezultātā jaunieši guva labu, vēl nepieredzētu, informāciju par laikmetīgo deju kā Latvijas kultūras sastāvdaļu.
Paldies par lielisko izrādi!
2. oktobrī pie 1.a, b, c un 2.a, b klašu skolēniem projekta “Skolas soma” ietvaros viesojās leļļu teātris "Tims" ar muzikālo leļļu izrādi bērniem "Draudzības skola."
Izrādes režisors: Juris Babris. Izrādē tiek meklētas atbildes uz vairākiem jautājumiem: Vai melojot var ātri tikt pie ilgi kārotā? Vai pēc pāri nodarītā ir jākaunas palūgt piedošana? Vai tomēr labākais draugs ir labākais draugs? Uzticēšanās,draudzība,intriga,to visu var piedzīvot, noskatoties muzikāli pamācošu leļļu izrādi latviešu valodā.
Leļļu izrāde ir veidota pēc latviešu tautas teikas motīviem. Katram skolēnam bija iespēja aktīvi piedalīties izrādes laikā, dejot un dziedāt līdzi.
Klases stundu laikā skolēni zīmēja drauga tēlu, aktīvi apsprieda izrādi. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību stundās.
Paldies iniciatīvai „Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Leļļu teātra izrādi!
2019.gada 2.oktobrī 6.b un 6.d klašu skolēni devās ekskursijā uz Dzelzceļa muzeju. Muzejs piedāvā interesantas un aizraujošas ekskursijas.
Ekskursijā skolēni gāja gidu pavadībā. Tās laikā tika stāstīts par lokomotīvju un vilcienu rašanās vēsturi, darbību. Bija iespēja iekāpt dažāda veida un vecuma vagonos un lokomotīvēs, iejusties mašīnista lomā Skolēni ieklausījās skaņās, kuras bija dzirdamas Dzelzceļa stacijās senos laikos. Apskatīja dažādu dzelzceļa staciju maketus, kā arī vilcienu maketus. Skolēni ieguva zināšanas par vilcienu rašanās vēsturi, stacijas dzīvi un profesijām.
Savukārt, ekskursijas otrajā daļā, skolēni apmeklēja Latvijas nacionālo bibliotēku, kur aktīvi piedalījās aizraujošā orientēšanās spēlē. Tā pievērš uzmanību unikāliem bibliotēkas krājuma materiāliem un bibliotēkas ēkas un tās piedāvāto pakalpojumu elementiem, kas saistās gan ar LNB vēsturi un simtgadi, gan LKK. Skolēni bija lepni saņemt bibliotēkas apmeklētāja kartiņu bibliotēkā!
2019. gada 2.oktobrī 4.a klases skolēni apmeklēja Retro auto muzeju. Tieši šeit ir meklējami Latvijas Antīko automobiļu kluba pirmsākumi. Muzejā var apskatīt tehnikas attīstību Latvijas un pasaules vēstures kontekstā, no pirmajiem Latvijā lietotajiem braucamrīkiem līdz pat pasaules mēroga autobūves sasniegumiem.
Visvairāk skolēnus pārsteidza tas, ka šī muzeja īpašnieki ir bijušie skolotāji! Muzeja dibinātāji jau trešajā paaudzē rūpējas par to, lai saglabātu liecības par transporta līdzekļu attīstību, tai raksturīgo priekšmetisko vidi, darba prasmēm un tradīcijām Latvijas teritorijā. No hobija – restaurēt vecos braucamrīkus – šī nodarbe ir pārvērtusies par profesionālu pasākumu. Šo muzeju apmeklē automīļi no visas pasaules.
Skolēniem bija iespēja ieraudzīt ekskluzīvus senus auto, riteņus, mopēdus un pat karavīru formas. Uzzināt, kādi bija pirmie riteņu lukturi. Skolēniem pastāstīja, kā notiek spēkratu restaurēšanas process.
Neticēsiet, bet visi eksponāti ir braukšanas kārtībā un pat piedalās filmu tapšanā!
Skolēni ar lielu interesi un aizrautību piedalījās ekskursijas gaitā, kā arī uzdeva sev interesējošus jautājumus.
Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt muzejus!
2019.gada 2.oktobrī 7.c un 8.c klašu skolēni devās ekskursijā uz Ventspili.
Ventspils - pilsēta ar rītdienu. Klases audzinātāju vadībā tika izzināta pilsētas vēsturi, uzzināts, kā tā gadu gaitā veidojusies. Ventspilī ir vienīgais paceļamais tilts Baltijā, kura autors ir viena mūsu skolēna vecmāmiņa. Ar aizrautību tika apskatīta „Lemberga hūte”, kas ir mākslīgi izveidots kalns, kurā iekārtotas daudzas atrakcijas dažādām vecuma grupām.
Dienvidu mola promenādē ekskursantus sagaidīja „Govs – Matrozis”, kas ir 4 m augsta. Interesantais tirgus laukums, dažādas skulptūras govju formā, strūklakas un skaistie parki – tā ir Ventspils – pilsēta jūras krastā.
Skolēni šo ekskursiju atzina par vienu no labākajām, jo tajā tika piedzīvots tik daudz jauna un interesanta.
KLASES | DATUMS | PASĀKUMS |
1. – 12. klases | 03.10.2018. | Latvijas simtgadei veltīts kopīgs pasākums visai skolai |
Skolas parlaments | 16.12.2018. | Ziemassvētku koncerts “Tev tuvumā” |
Ekopadome | 18.12.2018. | Olaines 2.vidusskolas ekopadomes ekskursija pa Ogres novadu |
1. – 12. klases | 03.05.2019. | Mācību ekskursijas uz Latvijas kultūrvēsturiskām vietām |
Skolas parlaments un ekopadome | 27.05.2019. | “Cinevillas” kinopilsētas apmeklējums |
Lai sekmētu piederību savai valstij Latvijai un aktualizētu savas valsts kultūras mantojumu, Olaines 2.vidusskolas aktīvākie parlamenta dalībnieki apmeklēja kinopilsētu “Cinevilla”.
Skolēniem bija iespēja apskatīt dekorācijas, filmēšanas paviljonus un vēsturiskos tērpus, atpazināt dažādus filmās redzētos rekvizītus – vēsturiskos tiltus, veco tramvaju, seno laiku militāro tehniku un ēkas. Te ir filmētas latviešu filmas “Rīgas sargi”, “Rūdolfa mantojums”, “Sapņu komanda 1935”, “Nameja gredzens” un epizodes citām latviešu filmām. Pēc kinopilsētiņas apskates bija noorganizētas dažādas izklaides.
Valsts projekta “Latvijas skolas soma” pamudināti, visi Olaines 2. vidusskolas skolotāji un skolēni 3. maijā devās mācību ekskursijās uz Latvijas kultūrvēsturiskām vietām.
Mūsu “Skolas somas” darba grupa palīdzēja katrai klašu grupai izveidot savu unikālo maršrutu un sagatavot informāciju par apskates objektiem, muzejiem, darbnīcām Rīgā, Jūrmalā, Bauskā, Salaspilī, Rundālē, Tērvetē, Mežotnē.
Rezultātā - klasēm bija iespēja doties aizraujošā ceļojumā.
Skolēni un skolotāji ir vienisprātis – šādas ekskursijas ir jāorganizē arī turpmāk.
Ekskursijas (ko apmeklēja):
8.a kl. Rīga - LNB, LU akadēmiskais centrs Zinātņu māja, Dzelzceļa muzejs
9.c kl. Rīga - LNB, LU akadēmiskais centrs, Zinātņu māja
8.c kl. Rīga - LNB, LU akadēmiskais centrs, Zinātņu māja
10., 11., 12. kl. Jūrmala - Jūrmalas pilsētas muzejs, Jūrmalas brīvdabas muzejs
3.a, 6.a kl. Rundāle- Rundāles pils
6.c, 7.b kl. Mežotne, Rundāle, Bauska - Mežotnes pils, Rundāles pils, Bauskas pils
5.b, 5.c, 5.d kl. Bauska - Bauskas pils, Motormuzejs
8.b, 9.b kl. Rīga - Mākslas muzejs
1.a, 1.b kl. Tērvete - Dabas parks
3.c, 5.a kl. Rīga - Botāniskais dārzs, Lucavsala
2.a, 3.b kl. Salaspils - Botāniskais dārzs
4.a, 4.b, 4.c kl. Rīga - LNB, Lucavsala
7.c, 6.b kl. Jūrmala - Jūrmalas brīvdabas muzejs, Dzintaru Mežaparks
2.b, 2.c kl. Salaspils - Botāniskais dārzs
7.a, 9.a kl. Rīga - LNB, Lucavsala
Ekopadomes vadītāja Olga Vonoga un ģeogrāfijas skolotāja Tatjana Zarecka sagatavoja informāciju par Ogres Vēstures un mākslas muzeju un par mājas siera ražotni “SierŠtelles”.
Uz ekskursiju tika aicināti skolēni no visām klasēm, kuras piedalījās dažādās skolas ekoprogrammas rīkotajās akcijās.
Kāpēc mēs izvelējamies tieši šīs vietas?
Ogres Vēstures un mākslas muzeja krājumu veido gandrīz 40 tūkstoši dažādu priekšmetu, kas savākti Ogres pilsētas un bijušā Ogres rajona teritorijā, un tie daudzpusīgi atspoguļo Ogres novada kultūrvēsturisko mantojumu no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām. Ogres novads atrodas pie Daugavas krastiem, kas ir noteicis novada vēsturisko, sociāli ekonomisko un kultūras attīstību. Šis aspekts sasaucas ar ekotēmu “Ūdens”, jo muzejā varējām iepazīties ar informāciju par pilsētas veidošanos starp divām upēm, vēlāk par Rīgas HES ūdenskrātuves izveidi un tās ietekmi uz Ogri. Savukārt tematiskās izstādes šajā muzejā tiek veltītas dažādiem vēstures notikumiem un norisēm, bet mākslas izstādēs sevi prezentē Latvijas un Ogres novada mākslinieki: gleznotāji, keramiķi, grafiķi, fotogrāfi un citi radošo profesiju pārstāvji.
Izstādē "Latviešu karavīrs. 1918-1940" eksponēti ar Latvijas armijas militāro vēsturi saistīti priekšmeti no Gunāra Rusiņa, Jāņa Vigupa un Vladimira Balašova privātkolekcijām – latviešu karavīru formas tērpi, apbalvojumi, krūšu nozīmes, medaļas un ordeņi (visu pakāpju Lāčplēša, Viestura un Triju Zvaigžņu ordeņi), diplomi, vimpeļi, fotogrāfijas, dokumenti, gleznas, kā arī karavīru personīgās lietas. Mums bija iespēja iepazīt ne tikai Latvijas bruņoto spēku vēsturi, bet arī atsevišķu latviešu karavīru dzīves stāstus un likteņus laikmetu griežos.
Ekspozīcija „Vasarnieki Ogrē” veltīta vienai no spožākajām un leģendārākajām lappusēm pilsētas vēsturē. Tā iepazīstināja ar atpūtas iespējām, vasarnieku izklaidēm un leģendām, kas apvij Ogres pilsētas kultūras un sabiedrisko dzīvi no 20. gadsimta sākuma līdz Otrajam pasaules karam. Ogres kā kūrortpilsētas dzīvesstāstu ekspozīcijā palīdzēja atklāt pārdomāta dokumentu un priekšmetu atlase, kā arī atraktīvs mākslinieciskais noformējums.
Ik gadu Ziemassvētku laiks ir tas brīdis, kad mēs varam kļūt gaišāki, garīgāki un iejūtīgāki pret cilvēkiem, kuri ir mums līdzās.
Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros, mūsu skolas visaktīvākie parlamenta un ekopadomes skolēni 16. decembrī apmeklēja Ziemassvētku koncertu Jelgavā “Tev tuvumā”.
Valsts projekta “Latvijas skolas soma” pamudināti, pirmo reizi skolas vēsturē visi (jā, kopā 750!) Olaines 2.vidusskolas skolotāji un skolēni 3.oktobrī kopā devās uz Gaujas nacionālo parku Siguldā.
Kāpēc mēs izvēlējamiem tieši šo vietu?
Sigulda ir viena no skaistākajām pilsētām Latvijā. Tā gadsimtiem vilinājusi ceļotājus no visas pasaules pašu acīm pieredzēt skatu pāri senlejai, no kā aizraujas elpa, un atklāt daudzos unikālos objektus Siguldā un tās tuvākajā apkārtnē.
Mūsu mācīšanās uzdevumi:
- rosināt ikvienu būt aktīvam simtgades svētku veidotājam un veidot Latvijas valsts simtgadi tuvu un saprotamu katram, kas jūtas piederīgs Latvijai;
- cildināt Latvijas dabas skaistumu un kultūru daudzveidību;
- motivēt skolēnus ievērot uzvedības normas sabiedriskās vietās un ekskursijas laikā;
- stiprināt skolēnu patriotisma izjūtu, kultūras identitātes un valstiskās apziņas veidošanos.
Kā mēs visu organizējām?
Mūsu ģeogrāfijas skolotāja Tatjana Zarecka palīdzēja katrai klašu grupai izveidot savu unikālo maršrutu un sagatavot informāciju par apskates objektiem Siguldā.
Sagatavošanās procesā Siguldas novada Tūrisma informācijas centrs atbildēja uz dažādajiem mūsu sagatavotajiem jautājumiem.
Mums izdevās!
Mēs visi kopā devāmies uz Svētku laukumu, lai kopīgi nofotografētos. Pēc tam katra klase devās savā aizraujošajā ceļojumā. Mēs apmeklējām Gūtmaņa alu, bobsleja trasi, Raiņa parku, Dainu kalnu, Livonijas ordeņa Siguldas pili un citus interesantus objektus.
Kopīgs pasākums mums parādīja, ka Gaujas nacionālais parks Siguldā ir īstā vieta, kur baudīt dabu, skaistus skatus un cilvēku veidotus objektus! Mēs noteikti organizēsim tādus pasākumus vēl!
Pārlūkojot vietni, Tu akceptē nepieciešamo sīkfailu lietošanu. Tu vari akceptēt arī citu sīkfailu lietošanu.