Skolā, kā katru gadu, turpinās Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. Šogad katrā vecumgrupā ir septiņas grāmatas, bet vecāku žūrijas kolekcijā – piecas.
Šī gada “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” kolekciju veido 33 grāmatas no 10 izdevniecībām. Tās ir 15 oriģinālliteratūras grāmatas – no tām vairākas debijas bērnu literatūrā – Rebeka Lukošus, Ilze Skrastiņa, Žanete Lazdovska, kā arī iemīļotu bērnu un jauniešu grāmatu autoru devums – Juris Zvirgzdiņš, Daina Ozoliņa, Luīze Pastore un Laura Vinogradova. Kolekcijā iekļauta arī Inese Zandere, Inese Paklone, Lote Vilma Vītiņa u.c.
Lauras Vinogradovas “Tētis un suns” ir sirsnīgs stāsts visai ģimenei par svarīgāko, vērtīgāko. Mēs nojaušam, kas tas ir, bet ne vienmēr protam nosaukt to vārdā. Rebekas Lukošus grāmatas “Nepaklausīgais vectēvs” notikumi risinās vectēva dzimšanas dienas rītā. Bērniem raksturīgais sapnis – kad man paliks 18, darīšu, ko gribēšu, man nebūs jāklausa vecāki, šeit ar labsirdīgu ironiju pārcelts uz vecā vīra dzīvi. Ineses Paklones dzejoļu krājums “Zvēru barošana” ieved lasītāju daudzkrāsainā zvēru valstībā, ar maza zēna vērīgajām acīm ļaujot noraudzīties dzīvnieku paradumos. Luīzes Pastores grāmatas “Laimes bērni” pamatā ir leģendārā latviešu ceļotāja Aleksandra Laimes biogrāfija, bet stāsta galvenie varoņi ir bērni, kā arī zviedru žurnāliste Līse, kura ieradusies aprakstīt Laimes noslēpumus.
Tulkoto literatūru pārstāv 18 grāmatas no 11 valodām – igauņu, angļu, poļu, franču, vācu, lietuviešu, nīderlandiešu, norvēģu, somu, slovēņu un zviedru.
Grāmatās aplūkotas bērnu un vecāku attiecības, atmiņas un pieredze, piedzīvojumi un drošība internetā. Marka Uves Klinga asprātīgā grāmata “Diena, kad ome salauza internetu” ļauj iejusties situācijā, kad pasaulē pārstāj darboties internets, bet Sigri Agnetes Hansenas stāstā “Tu redzēji?” skarta aktuāla tēma – ko drīkst vai nedrīkst publiskot internetā, vai iespējams uzticēties un kā pārdzīvot vilšanos. Varbūt, ka spēcīgi izstāstītais stāsts spēs iemācīt daudz vairāk nekā labi domātas pamācības.
Delfīnas de Vigānas grāmata “No un es”, kas saņēma Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu 2021.gadā, satricina ar skarbu vēstījumu – ko patiesībā nozīmē mājas un ko – būt bez pajumtes. Rakstniece Anja Portina grāmatā “Radio Popovs” aktualizē novārtā atstāto bērnu tēmu. Puika faktiski dzīvo viens, mammu viņš nav redzējis, bet tētis bieži brauc komandējumos.
Igauņu rakstnieka Juhani Pitsepa un latviešu ilustratores Gundegas Muzikantes kopdarbs “Ir mēness zelta kuģis” vēsta par 1944.gada kara rudeni, kad tūkstošiem Igaunijas un Latvijas iedzīvotāju pameta savas mājas, lai bēgtu pāri jūrai uz Zviedriju. Grāmata Igaunijā ir saņēmusi jau vairākus apbalvojumus.
Nīderlandiešu rakstnieka Žaka Frīnsa grāmata “Sestklasnieki neraud” balstās uz reāliem notikumiem klasē, kuras audzinātājs kādu laiku atpakaļ ir bijis pats rakstnieks. Tie ir ļoti traģiski notikumi, stāstā rakstīts par meiteni, kura saslimst ar leikēmiju, taču atspoguļoti ar patiesu, cilvēcisku gaišumu.
Programmas grāmatas ir saistošas dažādiem lasīšanas līmeņiem, rakstnieki rakstījuši par mūsdienīgi aktuālām un vēsturiskām tēmām, pieskaroties tādiem mūžīgiem jautājumiem kā atbildība par saviem tuvākajiem, uzticība, cerība un pieaugšana.
Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas grāmatu kolekcijas iegādi un norišu īstenošanu atbalsta LR Kultūras ministrija, metodikas sastādīšanu – Valsts izglītības satura centrs (VISC). Satura pilnveidošanu un organizatorisko darbu veic Latvijas Nacionālā bibliotēka kopā ar reģionālajām bibliotēkām, lasītāju iesaisti un vērtēšanu vada lokālās bibliotēkas un skolas.
“Skolā ir noticis noziegums – ir nozagta kāda ļoti vērtīga grāmata, un līdz ar grāmatu ir pazuduši visi skolas dibināšanas un darbības dokumenti, seifa atslēgas un zīmogs. Ja nakts laikā šīs lietas netiks atrastas, tad skola netiks akreditēta…” Šāda leģenda tika sagatavota tradicionālajai Bibliotēkas naktij, kas veltīta skolas 45.gadadienai.
Naktī no 29.aprīļa uz 30.aprīlim skolēni izmeklēja šo neparasto gadījumu, ielūkojoties skolas laboratorijā, piedaloties skolas vēstures viktorīnā, pārvarot dažādu stafešu uzdevumus. Un tikai tad, kad bija izspēlēta interaktīvā spēle, atklājās, ka nekas nav nozagts, tikai vienkārši viss pārlikts citā plauktā.
Bibliotekāre D.Raļļa
Š.g. 1.aprīlī Olaines 2.vidusskolas aktu zālē notika jauniešu fotoprojekta “Ja es būtu grāmata” izstādes atklāšana, kas veltīta skolas 45.gadadienai.
Projekta galvenā iecere – piedāvāt skolēnu versijas par iemīļotāko un populārāko grāmatu saturu, galvenajiem varoņiem, viņu piedzīvojumiem. Katrs stāsts tika fiksēts fotogrāfijā un pārcelts uz lielformāta planšetes. Rezultātā sagatavotas 25 planšetfotogrāfijas.
Projekts tika īstenots pakāpeniski, ilga divarpus gadus piecās kārtās. Projekta pirmo kārtu vadītāji jau ir absolvējuši skolu, bet viņu ieguldījums turpina dzīvot skolas sienās.
Projekts ir pieteikts Latvijas Bibliotekāru biedrības Gada balvai nominācijā „Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2021”.
Bibliotēkas klubiņa dalībnieki devās ekspedīcijā “Mans pilsētas stūrītis”, kas tika veltīta Olaines 55. gadu jubilejai. Par to, kas ekspedīcijā tika piedzīvots, varēs lasīt nākamajā skolas avīzes “Kompass” numurā, bet fotogrāfija, kas tika izveidota speciāli aktivitātei “Mana Olaine” ir skatāma šeit.
Ir noslēdzies Olaines novada jauniešu fotoprojekts “Ja es būtu grāmata”, kas ilga 2,5 gadus. Tas tika sadalīts pa kārtām – pagājušajā gadā tika īstenota projekta ceturtā kārta un noslēguma posms.
Projekta galvenais mērķis: skolas jubilejas svētku programmas ietvaros izveidot krāšņu fotoizstādi – galeriju, kurā tiktu piedāvātas skolēnu versijas par iemīļotākās un populārākās grāmatas saturu, galvenajiem varoņiem, viņu piedzīvojumiem.
Katrs stāsts tika fiksēts fotogrāfijā un pārcelts uz lielformāta planšetes, tādējādi, nododot pilnīgi jaunu vēstījumu vai arī censties līdzīgi attēlot jau laikmetu griežos pārdzīvojušu grāmatu attēlus. Projekta rezultātā ir sagatavotas 25 lielformāta planšetfotogrāfijas, kas gaida izstādes atklāšanu:
1. Jānis Jaunsudrabiņš “Baltā grāmata”
2. Astrida Lindgrēne “Grāmata par Pepiju Garzeķi”
3. Ļevs Tolstojs “Karš un miers”
4. Vilis Plūdonis “Eža kažociņš”
5. Antons Čehovs “Kaija”
6. Anna Brigadere “Sprīdītis”
7. Aleksandrs Grīns “Dvēseļu putenis”
8. Šarls Pero “Runcis zābakos”
9. Džoanna Ketlīna Roulinga “Harijs Poters un Fēniksa ordenis”
10. Rainis “Mīla stiprāka par nāvi”
11. Viljams Šekspīrs “Romeo un Džuljeta”
12. R.Blaumanis “Skroderdienas Silmačos”
13. Aleksandrs Dimā “Trīs musketieri”
14. Hans Kristiāns Andersens “Īkstīte”
15. Ernests Hofmanis “Riekstkodis un peļu ķēniņš”
16. Astrida Lindgrēne “Brālītis un Karlsons, kas dzīvo uz jumta”
17. Tūkstots un viena nakts. Arābijas pasakas
18. Brems Stokers “Drakula”
19. Mihails Bulgakovs “Meistars un Margarita”
20. Dodija Smita “101 dalmācietis”
21. Aleksandrs Kuprins “Granātu aproce”
22. Kārlis Skalbe “Kaķīša dzirnavas”
23. ”Robins Huds”: angļu tautas leģenda
24. A.Tolstojs “Zelta atslēdziņa jeb Buratīno piedzīvojumi”
25. TITULBILDE veidota pēc Žozē Žorži Letrija “Ja es būtu grāmata”
Katrā projekta kārtā tika īstenotas 3 - 7 fotosesijas, kas nozīmēja iepazīšanos ar grāmatu vai atkārtotu tās pārlasīšanu, tēla izstrādi, rekvizītu iegādi vai piemeklēšanu, kostīmu sagatavošanu, dekorāciju izveidi, speciālistu un talantīgu cilvēku - fotogrāfu, stilistu, grimētāju, kostīmu mākslinieku piesaisti, kā arī vienošanos ar dažādam institūcijām par fotosesijai nepieciešamo telpu izmantošanu, piemēram, Eduarda Smiļģa Teātra muzejs, Leļļu muzejs, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzejs, Olaines Vēstures un mākslas muzejs, Tērvetes koka pils, Melngalvju nams, Antona Čehova Rīgas krievu teātris, Apšuciema bibliotēka, Alberta Kronenberga Slokas bibliotēka, kā arī pilsētas Kultūras centrs un Ņevirovsku ģimene Olainē.
Statistika:
Fotosesijās piedalījās 63 modeļi un 23 statisti (vislielākais skolēnu skaits bija fotosesijā “Skroderdienas Silmačos”, jo tajā piedalījās visi skolēnu vasaras ekonometnes “Pēddzinis - 2020” dalībnieki).
33 vecāki un vecvecāki palīdzēja skolēniem sagatavoties fotosesijām (piemeklēja kostīmus un aksesuārus, speciāli tika pirktas atsevišķas lietas, pildīja šofera pienākumus, palīdzēja iejusties varoņu tēlos).
Fotosesiju sagatavošanā palīdzēja arī 21 skolotāja (koordinējot saskarsmi starp projekta īstenotājiem un skolēnu vecākiem, palīdzot skolēniem sagatavoties fotografēšanas akcijām.
Atsevišķās fotosesijās piedalījās arī dažādas atbalsta grupas – 29 draugi un klasesbiedri, bet fotosesijā “101 dalmācietis” pirms katras fotogrāfijas glītā pozā dalmāciešu sunītim palīdzēja nostāties ne tikai suņa īpašniece, bet Dalmāciešu suņu audzētavas direktore.
Fotosesijas iemūžināja 10 fotogrāfi, t.sk. pieci profesionāļi, viens no tiem skolēna tētis, divas bibliotekāres, viena skolotāja un divas skolnieces.
Projektam tika piesaistīti 2 grima mākslinieki un 19 cilvēki strādāja pie stila izveides – tie bija gan skolotāji un skolēni, gan mammas un speciālisti. Fotosesijai “Riekstkodis un Peļu ķēniņš” viena no vecākiem speciāli izgatavoja atbilstošus kostīmus.
Bibliotēkas klubiņa 12 dalībnieki kopā ar galdnieku, vizuālās mākslas skolotāju un abām bibliotekārēm piedalījās dekorāciju izgatavošanā.
Īstenotās fotosesijas veltītas dažādiem romāniem, stāstiem, lugām, pasakām, latviešu un pasaules literatūras klasikai, tai skaitā divām Latvijas Kultūras kanona vērtībām - J.Jaunsudrabiņa “Baltā grāmata” un K.Skalbe “Kaķīša dzirnavas”.
Projektā iekļautas 7 latviešu autoru grāmatas, 5 krievu autoru grāmatas, 13 pasaules autoru grāmatas, 6 daiļdarbi, kas veidoti uz vēsturisko notikumu bāzes, viena autobiogrāfija, 11 pasakas, 6 lugas, t.sk. divas dzejā, 2 grāmatas no “fantāziju” pasaules. Deviņas grāmatas ir iekļautas skolas programmā.
Projekta laikā notika 8 izbraukuma fotosesijas (uz Rīgu, Siguldu, Apšuciemu, Preiļiem, Sloku). Olainē tika īstenotas sešas fotosesijas (skolas pagalmā, fotostudijā “Foto Bite”, Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršrutā, parkā pie Olaines Kultūras centra, viena fotosesija notika uz Ņevirovsku ģimenes balkona, bet viena pie pilsētas galvenās Ziemassvētku egles).
Katrai fotosesijai ir sava pievienotā vērtība, stāsts par grāmatas izvēli, fotosesijas sagatavošanu un foto tapšanu, problēmu pārvarēšanu, kādu viltībiņu pielietošanu vai “fikso ideju”.
Projekta gaitā ne tikai skolēni, bet arī viņu vecāki iemācījās pielāgoties jaunām situācijām, būt pacietīgiem un saprotošiem, uzturēt komandas garu un respektēt otra viedokli. Skolēni apguva pirmās iemaņas aktiermeistarībā, iepazinās ar krāsu saderības un stila izkopšanas principiem, novērtēja fotomodeļu ne tik vieglo darbu un, protams, tika izlasītas jaunas grāmatas.
Vēlreiz paldies pašvaldībai par atbalstu!
2.a klases skolēni ir tie, kuri piedalās vairākos lasītveicināšanas projektos. Viens no projektiem ir “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021”, otrs - starptautiskais projekts “Ziemeļvalstu literatūras nedēļa” (tēma ir veltīta sapņiem un ilgām). Ja nu kaut kas apvieno cilvēkus pāri valstu robežām, tie ir sapņi un ilgas. Mēs varam sapņot un ilgoties pēc bezgala daudzām lietām, taču šīs emocijas ir universālas. Literatūra allaž ir palīdzējusi mums aizsapņoties. Skolēniem lasīšanai tika piedāvāta J.Zvirgzdiņa grāmata “Kapteiņa zirdziņš”. Tā aizrāva tik ļoti, ka tika nolemts izlasīt visu grāmatu, nevis atsevišķu fragmentu, kā to paredz projekts.
Grāmatas galvenais varonis ir sarkans koka zirdziņš – rotaļlieta, kas uzdāvināta kādam zēnam. Izaugot un atstājot mājas, zēns pamazām no zirdziņa atsvešinās, tāpat kā no savas bērnības. Taču zirdziņš intuitīvi uztvēris un saglabājis zēna sapni par jūru – sižetiski tas tiek pamatots ar aizraujošajiem stāstiem, ko citām rotaļlietām vēsta jūras gliemežnīca, “kuras iekšpusē, ja to pielika pie auss, šņāca jūra, tā mācēja tik interesanti stāstīt par jūrām un okeāniem, paisumu un bēgumu, koraļļu rifiem, astoņkājiem, dziļūdens zivīm un milzīgajām valzivīm, kuras īstenībā nemaz nav zivis, bet lieli zīdītāji, un visi klausījās pavērtām mutēm”. Arī skolēni mēģināja ieklausīties kādā no šiem stāstiem.
Skolas bibliotēkā par vienu košu bērnu grāmatu vairāk. Tā ir Rēzeknē dzīvojošas dzejnieces Olgas Borovikovas bērnu dzejoļu grāmata “Вместе тесно — скучно врозь”. Kā pati autore apgalvo, šī grāmata ir kā dabas ābece. Ilustrācijas grāmatai ir zīmējuši Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņi. Bet grāmatu bibliotēkai uzdāvināja dzejnieces mazdēls un mūsu skolas pirmsskolas audzēknis Timotejs. Paldies!
Skolā pilnā sparā norit lasīšanas maratons valsts lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. Šogad jau piekto gadu skolēni lasa jaunākās un vērtīgākās grāmatas. Līdz projekta noslēgumam ir palikuši nepilni divi mēneši, tāpēc aicinu ikvienu skolēnu, skolotāju un vecāku pievienoties lasīšanai un vērtēšanai, tādējādi, bagātināt valodu un iztēli, diskutēt par izlasīto! Lasīsim kopā!
“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstrādāta un kopš 2001.gada īstenota lasīšanas veicināšana programma. Visi, kuri iesaistās žūrijas darbā, kļūst par lasīšanas ekspertiem. Katru gadu tiek lasītas un vērtētas jaunākās grāmatas, kas īpaši izvēlētas šai programmai un izvirzītas rakstnieku, ilustrētāju, tulkotāju, izdevēju – visu, kas piedalījušies interesantāko grāmatu tapšanā balvai. Balvu pasniedz Lielajos lasīšanas svētkos. Programmas mērķis - veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, vienot lasītājus un rosināt diskusijas par grāmatām, sekmēt augstvērtīgas literatūras izplatību.
Katrai vecuma grupai ir atlasītas sešas interesantas un aizraujošas grāmatas. Katram skolēnam ir jāizlasa vismaz trīs grāmatas. Pēc grāmatu izlasīšanas tās jānovērtē un jāaizpilda anketa. Anketa katrai vecuma grupai ir atšķirīga. Grāmatu kolekciju vecumgrupām no 5 līdz 18 gadiem nodrošina programmas īstenotāji, bet vecāku žūrijas grāmatas iegādātas par Olaines novada pašvaldības līdzekļiem.
Pārlūkojot vietni, Tu akceptē nepieciešamo sīkfailu lietošanu. Tu vari akceptēt arī citu sīkfailu lietošanu.