24.aprīlī ar lasīšanas svētkiem skolā ir noslēdzies lasīšanas maratons. Šogad skolēni piedalījās divos lasīšanas projektos – starptautiskajā lasīšanas veicināšanas projektā “Mūsu mazā bibliotēka” un valsts lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2018”.
Projekts “Mūsu mazā bibliotēka” adresēts 1.-2.klašu skolēniem, kurā sadarbojas izdevēji no četrām Eiropas valstīm (Latvijas, Igaunijas, Slovēnijas, Polijas) un, kura mērķis ir attīstīt lasītprasmi un iepazīstināt bērnus ar citām radošām nodarbēm: rakstīšanu, ilustrēšanu, teātri. Latvijas pusi pārstāv izdevniecība “Liels un mazs”. Projekta kolekcijā iekļautas sešas bilžu grāmatas, projekts ilga vienu gadu un no mūsu skolas projektā piedalījās 1.a klase. Projektu atklājām pašā septembra sākumā, pilsētas Mežaparkā, tematikas “Pikniks ar grāmatu“ ietvaros, kad notika iepazīšanās gan ar skolēniem, gan projekta ideju, gan grāmatu kolekciju. Projekta gaitā skolēni piedalījās vairākās aktivitātēs, piemēram, zīmējumu konkursā “Interesantākā pasaku zupas recepte”. Projekta ietvaros tika uzsākts veidot “Lasīšanas vilcieniņu”, ko ar saviem “vagoniņiem” visa gada garumā papildināja lasošākie skolēni.
Savukārt, projekts “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2018” ir adresēts visām vecumgrupām. Latvijā tas darbojas jau 17-to gadu. Projekts tiek īstenots ikvienā Latvijas novadā un, kopš 2007. gada, tas ir pieejams arī ārpus Latvijas robežām.
Kopš pirmsākumiem, kad programmā piedalījās ap 100 dalībnieku, tā ir piesaistījusi lasītāju tūkstošus. 2018. gadā programmā bija ap 20 000 lasītāji no 630 Latvijas bibliotēkām un skolām, kā arī 57 latviešu diasporas centriem citās pasaules valstīs.
Programmas mērķis ir veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, vienot lasītājus un rosināt diskusijas par grāmatām, sekmēt augstvērtīgas literatūras izplatību.
Pagājušajā mācību gadā skola veiksmīgi piedalījās minētajā lasīšanas programmā, tāpēc bibliotēka ieguva pilnu Bērnu žūrijas grāmatu kolekciju (28 grāmatas). Pavisam no skolas lasīšanas maratonā piedalījās 61 skolēns.
Vislatvijas lasīšana noslēdzās ar “Lielajiem lasīšanas svētkiem” LNB. Tajā piedalījās 700 delegāti. Pasākumā tika sveikti populārāko grāmatu autori, ilustratori, tulkotāji, izdevēji u.c. No Olaines 2.vidusskolas tika deliģētas 1.a klases skolnieces J.Pļuškina un K.Ivenkova.
24.aprīlī notika abu projektu svinīgs noslēgums ar prezentācijām un plašu apbalvošanas ceremoniju. Bet Bibliotēkas klubiņa dalībnieki bija sagatavojuši nelielu pārsteigumu – teatralizētu uzvedumu "Uzvāri man pasaciņu!" pēc M.Korenas grāmatas motīviem.
Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) 2019. gadā no 25.līdz 29.martam organizē “Eiropas Digitālo nedēļu” Latvijā.
“Digitālā nedēļa” Latvijā tiek organizēta Eiropas kampaņas “ALL Digital week 2019” ietvaros un notiek jau 10 reizi (iepriekšējais nosaukums – E-prasmju nedēļa).
2019. gada “Digitālā nedēļa” Latvijā paredz šādas galvenās tēmas:
- Sabiedrības, valsts un uzņēmumu digitālā transformācija (pārveide);
- Digitālā identitāte;
- Iedzīvotāju digitālās prasmes un digitālie pakalpojumi;
- Digitālās prasmes nākotnes digitālajam darbam;
- Digitālās prasmes IKT profesionāļiem;
- Drošība un pārliecība lietot digitālās tehnoloģijas;
- Kritiskā domāšana un mediju pratība.
“Digitālās nedēļas” ietvaros tiks organizēti gan centrālie pasākumi un diskusijas, kam varēs sekot līdzi interneta tiešraidēs, gan arī pasākumi, kas notiks Latvijas reģionos: skolās un bibliotēkās, nevalstiskajās organizācijas, pašvaldībās un uzņēmumos.
Iesaistoties Digitālajā nedāļā, jau 6.martā mūsu skolā tika īstenota pirmā aktivitāte, kur Skolēnu parlamenta dalībnieki, 11.klases skolēni, A.Maslovska, A.Minčonoka, A.Afanesjevs un D.Šadelko novadīja 4.a klases skolēniem atraktīvo “Vaifija” spēli. Jāteic, ka skolēnu komandas bija ne tikai zinošas, atraktīvas un radošas, bet arī ierosinājumu bagātas, jo piedāvāja savus risinājumus, kā apturēt viltus darbības interneta vidē. Paldies visiem skolēniem un klases audzinātājai Darjai Andronovai!
Olaines 2.vidusskolas skolēni piedalās starptautiskajā projektā The Influence of Books (Grāmatu ietekme) ERASMUS+ programmas ietvaros. Gatavojoties pirmajai starpvalstu tikšanās reizei 17.-23. februārī Itālijā, kuras galvenais mērķis ir pārējos dalībniekus iepazīstināt ar nacionālo stāstu/romānu/noveli, esam izvēlējušies J.Jaunsudrabiņa grāmatu "Baltā grāmata". 4.b klases skolēni sagatavoja un iestudēja fragmentu “Sarkanais gailis” - tas ir stāsts, kā mazā Janča rokās nonāca Ābece. Inscenējuma filmēšana notika 5.februārī Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.
7. februārī Olaines pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā notika "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2018" ekspertu, atbalstītāju un grāmatu draugu tikšanās pasākums "Lasītprieks nav zudis!".
Pasākumā arī piedalījās latviešu rakstniece, tulkotāja, zinātniskās fantastikas un fantāzijas grāmatu autore Laura Dreiže. Viņas grāmata “Tā runāja zosu māte” šogad bija iekļauta Bērnu žūrijas grāmatu kolekcijā. Tikties ar autori devās arī skolotāja Līva Vismane un 7.a klases skolēni, kuri pasākuma beigās bibliotēkas grāmatā ieguva autores ierakstu.
Skolas 2. stāva gaitenī, starp latviešu valodas kabinetiem 202 un 203 skatāma Latviešu valodas aģentūras veidotā izstāde “Kļūdies tā, lai citiem prieks".
Kuram gan nav gadījies piedzīvot amizantas situācijas, tā liekot pasmaidīt par dzīvi un kļūmīgiem mirkļiem. Tos, kam humors raisa pozitīvas emocijas, Latviešu valodas aģentūra aicināja piedalīties stāstu un fotogrāfiju konkursā „Kļūdies tā, lai citiem prieks”. Konkursa mērķis bija rosināt saskatīt apkārtējā vidē esošās valodas zīmes, kas piesaista uzmanību ar neparastu iztēli, vārdu spēlēm, asociācijām, liek pasmaidīt un priecāties par valodas tēlainību, zīmju autoru jaušu vai nejaušu radošumu.
Naktī no 30.novembra uz 1.decembri Olaines 2.viduskolā notika tradicionālais Bibliotēkas nakts pasākums “Citāda Latvija”, veltīts Latvijas simtgadei. Projekts īstenots ar Olaines novada pašvaldības atbalstu Olaines novada jauniešu projektu konkursa ietvaros.
Pasākums sākās ar divām paralēlām aktivitātēm. Kā pirmā tika piedāvāta lielā viktorīna “100 jautājumi par Latviju”, kurā bija ietveri jautājumi gan par Latvijas vēsturi, gan mūsdienām, gan par Latvijas ģeogrāfiju, gan dabu. Otra aktivitāte - Latvijā populārākās kūkas – cepumu-biezpiena kūkas gatavošana, ko prot gatavot katra saimniece, un ko skolā mācās gatavot katra meitene.
Pasākuma gaidītākais brīdis bija interaktīvā spēle, ko bija sagatavojuši Skolēnu parlamenta dalībnieki. Skolēnu komandām bija jāizpilda virkne dažādu uzdevumu – jāatmin rēbusi, jāatceras skolas himna, sasietiem jāizspraucas cauri “purva akačiem”, jāatpazīst attēlos redzamās personības, no 100 sviestmaižu irbulīšiem jāizveido Latvijas kontūra, no pieejamajiem materiāliem jādarina Latvijas simboli, piemēram divpunktu mārīte vai ozollapa u.c.
Pēc spēles tika baudīta svētku kūka. Turpinājumā sākās karaokes stunda, kur skolēni dziedāja savas izvēlētās dziesmas latviešu valodā un Latvijas grupu un autoru dziesmas. Vispopulārākās bija Prāta Vētras un Musiqq “Debesis iekrita tevī”, “Tevis dēļ”, “Tu izvēlējies palikt”, ‘Četri krasti”, “Sekundes”, “Silta sirds”, Intaras Busulis ”Я тебя рисую” u.c.
Skolēniem tika piedāvāta arī skolotāju bērnības foto viktorīna, kurā visi piedalījās ar lielu atsaucību. Jāteic, pilnīgi visus skolotājus atpazīt bija grūti, bet bija skolēni, kuri ar to tika galā. Arī paši skolotāji bija sagatavojuši nelielu sveicienu no sava skolas laika.
Skolēniem tika uzdots arī mājas darbs – sagatavot sveicienu Latvijai. Daži radošie darbi bija ļoti pārdomāti un sagatavoti ar pozitīvu attieksmi, tāpēc par to skolēni saņēma diplomus un dāvanas. Diplomus un dāvanas saņēma arī skolēni, kuriem vislabāk veicās viktorīnā “Atpazīsti savu skolotāju!”, aktīvākie karaokes dziedātāji, skolēnu komanda, kura visveiksmīgāk tika galā ar visiem interaktīvās spēles uzdevumiem, un skolēni, kuri ieguldīja laiku, darbu un izdomu pasākuma sagatavošanā un īstenošanā.
2.novembrī Olaines 2.vidusskolā notika īsta balle - literāri muzikāls sarīkojums, veltīts krievu rakstnieka Ļeva Tolstoja (1828.-1910.) 190.gadadienai un pasaules slavu ieguvušajam romānam “Karš un miers” (1867).
Pasākums “Ielūgums uz Natašas Rostovas balli” ir Olaines jauniešu projekts, ko atbalstīja Olaines novada pašvaldība, tāpēc pasākums izdevās ļoti krāšņs – ar greznām lustrām, neatkārtojamām ziedu kompozīcijām, ko veidoja floristikas pulciņa skolotāja D.Andronova, sniegbaltiem galdiem un krēsliem, sudraba svečturiem, košiem tērpiem, polonēzi un valšu mūziku.
Pasākumu saturisko daļu nodrošināja skolēni ar literāri precīziem inscenējumiem, atklājot romāna varones Natašas Rostovas mīlas līniju un kara stratēģiju, ko demonstrēja Napoleons un Kutuzovs pie šaha galda.
Emocionāli piesātinātākais brīdis bija Pjera Bezuhova sarunā ar Anatolu Kuraginu, bet par mūžam aktuālo tēmu – dzīves jēgu – pavisam nopietni diskutēja Andrejs Balkonskis un Pjers Bezuhovs. Visu scēnu uzskatāmākai vizualizācijai tika izmantoti fragmenti no dažādu formātu darbiem, veltītiem gan rakstniekam, gan romānam.
Savukārt, pedagogi pasākumu papildināja ar izzinošam prezentācijām par romāna varoņiem un viņu prototipiem, romāna “Karš un miers’ citiem formātiem un noslēgumā tika atklāta arī kāda intriga – rakstnieks jau sirmā vecumā aizbēga no mājām, dodoties ceļā ar vilcienu, saslima un nomira kādas dzelzceļa stacijas priekšnieka mājās. Šis priekšnieks bija latvietis Ivans Ivanovičs Ozoliņš. Jāteic, ka gandrīz katrā prezentācijā bija atspoguļota romāna, laikmeta vai aktivitātes saistība ar Latviju.
Jāteic, ka visa pasākuma garumā, zālē atradās arī pats Ļevs Nikolajevičs Tolstojs un rakstīja, radīja un sekoja līdzi saviem varoņiem.
Paldies visiem skolēniem un pedagogiem projekta īstenošanas darbā!
Informāciju sagatavoja Daiga Raļļa
Olaines 2.vidusskolas bibliotekāre
Latvijā darbu uzsācis jauns starptautisks projekts “Mūsu mazā bibliotēka” Tā ir izdevniecības “Liels un mazs” iniciēta lasītveicināšanas programma 4-8 gadus veciem bērniem. Olaines 2.vidusskolu šai projektā pārstāv 1.a klase un skolotāja I.Rimševica. Projekts ilgs līdz 2019. gada maijam. Projekta mērķis ir veicināt bērnu interesi par literatūru un ilustrāciju, kā arī rosināt bērnus uz dažādām radošām nodarbēm.
1.a klase projektu atklāja 7.septembrī “Piknikā ar grāmatu”, kur sāka iepazīties ar slovēņu rakstnieces Majdas Korenas un mākslinieces Agatas Dudekas grāmatu "Uzvāri man pasaciņu!" (tulk. Māra Gredzena). Kopumā mazajiem lasītājiem jāizlasa 6 grāmatas:
Pšemislavs Vehterovičs, Marta Ludviševska "Vista vai ola?" (tulk. Ingmāra Balode)
Pšemislavs Vehterovičs, Emilija Džubaka "Lūdzu, apskauj mani" (tulk. Ingmāra Balode)
Peters Svetina, Damjans Stepančičs "Brīnumu gredzens" (tulk. Mara Gredzena)
Hilli Randa, Katerīne Zaripa "Sniegbaltais un ogļmelnais" (tulk. Maima Grīnberga)
Mārtiņš Zutis "Nenotikušais atklājums"
Grāmatu lasītāji
Šajā mācību gadā ir ļoti interesantas bibliotēkas stundas. 1. a klases skolēni piedalās starptautiskajā projektā „Mūsu mazā bibliotēka”, kuru vada skolas bibliotekāre D. Raļļa.
Mazie ķipari jau ir iepazinušies ar jaunākajām bērnu grāmatiņām latviešu valodā. Ir izlasījuši un apsprieduši pirmo grāmatu „Uzvāri man pasaciņu”.
No izlasītajām grāmatām latviešu valodā bērni izveidos „lasītāju vilcieniņu”.
Vēlam lielu ieinteresētību un degsmi lasīt grāmatas arī turpmāk!
Brīvlaiks – laiks, kad varam pieskarties kaut kam skaistam, interesantam, jaukam.
Tāpēc 1. a klases skolēni šīs brīvdienas veltīja leļļu teātrim un lugas „Pepija Garzeķe” iepazīšanai.
Visi bērni ar interesi pārdzīvoja Pepijas darbus un nedarbus.
Liels paldies vecākiem par atbalstu teātra apmeklējuma organizēšanā!
Klases audzinātāja: I. Rimševiča
Pārlūkojot vietni, Tu akceptē nepieciešamo sīkfailu lietošanu. Tu vari akceptēt arī citu sīkfailu lietošanu.